Domovní řád
Společenství vlastníků jednotek pro dům Kachlíkova 7, Brno
Čl. 1
Úvodní ustanovení
Domovní řád upravuje podmínky a způsob užívání bytů, nebytových prostor a společných částí domu, přičemž základní úprava vzájemných práv a povinností mezi vlastníky a nájemníky je v této oblasti stanovena občanským zákoníkem a zákonem č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů.
Čl. 2
Základní pojmy
1) Bytem se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou rozhodnutím stavebního úřadu určeny k bydlení.
2) Nebytové prostory jsou jednotlivé místnosti nebo soubory místností, které jsou rozhodnutím stavebního úřadu určeny k jiným účelům než k bydlení (např. k podnikatelské, společenské či zájmové činnosti). Nebytovými prostory nejsou příslušenství bytu ani společné prostory (části) domu.
3) Příslušenstvím k bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem používány (např. sklepní boxy apod.).
4) Společnými částmi domu jsou části určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, lodžie, kanceláře, kolárny, kotelny, rozvody – teplé a studené vody, kanalizace, plynu, elektřiny, společné antény, a to i když jsou umístěny mimo dům.
Čl. 3
Práva a povinnosti z vlastnictví/nájmu bytu
1) Práva a povinnosti z vlastnictví/nájmu bytu upravují občanský zákoník a stanovy společenství vlastníků jednotek.
2) Vlastníci jednotek/nájemci jsou povinni při výkonu svých práv dbát, aby v domě bylo vytvořeno prostředí, zajišťující ostatním vlastníkům jednotek/nájemcům výkon jejich práv. Výkon práv a povinností vyplývajících z vlastnického/nájemního vztahu nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů jiných osob a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.
3) Vlastník jednotky/nájemce je povinen po předchozím oznámení správcem či výborem SVJ umožnit vstup do bytu či nebytového prostoru za účelem zjištění technického stavu bytu (nebytového prostoru) a provedení odečtu, kontroly, příp. výměny měřidel plynu, tepla, teplé a studené vody. Ve výjimečných případech (havárie, ohrožení života a zdraví osob, bezprostředně hrozící škoda na majetku) bude zajištěno zpřístupnění bytu policií i bez souhlasu vlastníka jednotky/nájemce.
Čl. 4
Držení domácích zvířat
1) Vlastník jednotky/nájemce bytu nese plnou odpovědnost za domácí zvířata, která jsou v bytě držena (psi, kočky, morčata apod.). Je současně povinen dbát, aby nedocházelo k rušení užívacího práva ostatních obyvatel domu a byla dodržována čistota v domě.
Čl. 5
Užívání společných částí (prostor a zařízení) domu
1) Společné části domu se užívají jen k účelům odpovídajícím jejich povaze a určení tak, aby nedocházelo k omezení práv ostatních vlastníků jednotek/nájemců v domě. Vlastníci jednotek/nájemci jsou povinni na výzvu správce nebo výboru SVJ odstranit ze společných prostor předměty, které jsou v nich umístěny v rozporu s protipožárními předpisy nebo v rozporu s účelem užívání předmětných prostor domu.
2) Ke společným částem domu mají právo užívání všichni vlastníci jednotek i uživatelé bytů. Rovněž tak všichni vlastníci jednotek v domě mají povinnost podílet se na údržbě a opravách společných částí domu dle výše svých spoluvlastnických podílů.
3) K hlavním uzávěrům vody, plynu, kanalizačním čisticím prostorům a jiným podobným zařízením ve společných prostorách domu musí být zajištěn volný přístup. Jsou-li tato zařízení v místnostech určených k výhradnímu užívání některého vlastníka jednotky, musí být učiněno takové opatření, aby k těmto zařízením měly přístup odpovědné osoby – zejména správce a výbor SVJ, a to zpravidla uložením klíčů od těchto místností u správce a předsedy výboru SVJ v zalepené obálce.
4) Byty, společné a nebytové prostory nesmějí být užívány v rozporu s kolaudačním rozhodnutím a ustanovením nájemní smlouvy.
5) Sušárny na prádlo se užívají podle pořadí stanoveného vzájemnou dohodou vlastníků jednotek/nájemníků. Nedojde-li k dohodě, rozhodne o způsobu užívání pověřený člen výboru. Po použití sušárny uživatel tuto místnost řádně uklidí a vyčistí.
6) Vlastníci jednotek/nájemci jsou povinni zejména
zabezpečit, aby v domě nebyly ukládány látky snadno vznětlivé či jinak nebezpečné a nebylo užíváno otevřeného ohně,
zabezpečit, aby věci uložené ve sklepech a ostatních společných prostorách nebyly zdrojem šíření hmyzu a hlodavců,
udržovat pořádek na lodžiích ve společných prostorách.
Čl. 6
Vyvěšování a vykládání věcí
1) Vlastníci jednotek/nájemci bytu nesmějí bez písemného souhlasu společenství umísťovat na vnější konstrukce (např. lodžií a oken, na fasádu, střechu a anténní stožár) jakákoliv zařízení a předměty.
2) Květiny v oknech, na lodžiích apod. musejí být zabezpečeny proti pádu. Při zalévání je třeba dbát, aby voda nestékala a nesmáčela zdi.
3) Pro stavbu a instalaci venkovních televizních antén a jejich svodů je třeba předchozího písemného souhlasu vlastníka (SVJ). Stavební úřad může nařídit přeložení nebo úpravu antén, které ohrožují stavební stav nemovitosti nebo bezpečnost okolí anebo ruší jeho vzhled.
Čl. 7
Zajištění pořádku a čistoty v domě
1) Vlastník jednotky/nájemce a osoby s ním společně bydlící jsou povinny udržovat v domě pořádek a čistotu.
2) Na chodbách, schodištích a v ostatních společných prostorách před skleněnými přepážkami nesmějí být odkládány odpadky, odpadkové krabice nebo pytle, domovní odpad, boty, koberce, nábytek apod.
Čl. 8
Otevírání a zavírání domu
1) Vstupní dveře, jimiž prochází úniková cesta, musejí podle ČSN 73 0802 (Požární bezpečnost staveb) umožňovat snadný a rychlý průchod a svým zajištěním nesmějí bránit evakuaci unikajících osob ani zásahu požárních jednotek. Dveře jsou opatřeny mechanickým samozamykacím zámkem PANIK – z venkovní strany je otevírán klíčem přes cylindrickou vložku, z vnitřní strany jen pouhým stiskem kliky.
2) Není dovoleno, aby kdokoliv blokoval vchodové dveře a nechával je otevřené déle než je nezbytně nutné.
3) V zájmu zvýšení bezpečnosti a zachování pořádku v domě se obyvatelům domu doporučuje neotevírat dveře prostřednictvím elektronického systému osobám, které neznají.
4) Klíče od uzamykatelných společných prostor v domě a od místností, kde jsou uzávěry vodovodů, plynu a elektřiny, od sušáren prádla, kolárny, strojovny výtahu apod., jsou uloženy v kanceláři výboru SVJ.
Čl. 9
Požární bezpečnost
1) Uživatelé domu jsou povinni počínat si tak, aby nezavdali příčinu ke vzniku požáru, neohrozili život a zdraví osob či zvířat a chránili majetek.
2) Z důvodu požární a obecné bezpečnosti je zakázáno umísťovat na chodby, schodiště, do sklepa a ostatních chráněných únikových cest jakékoliv předměty, kromě rohožek a menších okrasných květin.
3) Ve společných prostorách domu a ve výtahu je zakázáno kouřit nebo používat otevřený oheň, uskladňovat hořlavé předměty a rozdělovat je přepážkami.
4) Kouření na lodžiích nesmí obtěžovat obyvatele sousedních bytů.
Čl. 10
Klid v domě
1) Vlastníci jednotek/nájemci jsou povinni užívat byt v souladu s dobrými mravy tak, aby neobtěžovali ostatní vlastníky jednotek/nájemce nadměrným hlukem.
2) V době od 22.00 do 6.00 hodin jsou vlastníci jednotek/nájemci povinni dodržovat noční klid.
3) Klid v domě jsou povinni dodržovat i nájemci nebytových prostor.
4) Hlučné stavební práce v bytech se provádějí v pondělí až v sobotu v době od 8.00 do 20.00 hodin. Vlastníci jednotek/nájemci o nich podají informaci s jednodenním předstihem na domovní nástěnce.
Čl. 11
Závěrečná ustanovení
1) Domovním řádem nejsou dotčena práva a povinnosti vyplývající z jiných právních předpisů.
2) Opakované porušení povinností ze strany vlastníka jednotky/nájemce bude považováno za hrubé porušení dobrých mravů v domě nebo hrubé porušení povinností vyplývajících z nájmu a může být důvodem k následným sankcím či výpovědi nájmu bytu.
Domovní řád nabyl účinnosti po schválení na schůzi shromáždění Společenství vlastníků jednotek pro dům Kachlíkova 7, Brno, dne 12. 11. 2012.